Video

19/11/2014 18:44:05

Marėveshje mirėkuptimi me Kuvajtin

Gjatė vizitės kryeministri Rama u takua me kryeministrin kuvajtian, Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah, ku u theksua nxitja e bashkėpunimit ekonomik mes dy vendeve

TIRANĖ - Shqipėria dhe Shteti i Kuvajtit nėnshkruan mes tyre katėr marrėveshje mirėkuptimi, gjatė vizitės zyrtare qė delegacioni qeveritar shqiptar, i kryesuar nga kryeministri Edi Rama, po zhvillon nė kėtė vend. Gjatė vizitės kryeministri Rama u takua me kryeministrin kuvajtian, Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah, ku u theksua nxitja e bashkėpunimit ekonomik mes dy vendeve, sidomos nė fushėn e turizmit dhe sektorin e ujit. Rama e njohu homologun kuvajtian me reformat e ndėrmarra nga qeveria shqiptare dhe potencialin qė vendi ynė ofron pėr sipėrmarrjet e huaja tė interesuara pėr tė investuar nė Shqipėri. Nė pėrfundim tė takimit, ministri i Jashtėm Ditmir Bushati dhe ministri i Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj nėnshkruan katėr marrėveshje mirėkuptimi me homologėt e tyre nė fushėn e bashkėpunimit dhe zhvillimit tė eksporteve industriale, mbrojtjen e mjedisit, ruajtjes sė burimeve natyrore dhe zhvillimit tė qėndrueshėm, bashkėpunimit nė shėndetėsi, si edhe marrėveshjen pėr heqjen e vizave pėr mbajtėsit e pasaportave diplomatike dhe tė shėrbimit. Kryeministri Rama u prit mė pas nga Princi i Kurorės, Lartėsia e tij Sheikh Naėaf Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, si dhe Kryetari i Parlamentit tė Kuvajtit.

HermesNews - ©2014

Titolo 1

Kokė mė kokė 20 minuta pėr Bankėn

Titolo 1

Kėsti i ri i FMNsė,krerėt nė Tiranė

Titolo 1

Miratohet buxheti pa oponencė