Video

25/06/2014 18:13:37

INSTAT, ndėrrmarrjet u rriten

Nė vitin 2013 shkalla e lindshmėrisė sė ndėrmarrjeve ėshtė 10,9 % nga 12,2 % nė vitin 2012


TIRANE - 111.083 ndėrmarrje ushtruan aktivitetin ekonomik gjatė vitit 2013 krahasuar me 106.387 ndėrmarrje aktive gjatė 2012 bėri tė ditur INSTAT. Sipas statistikave 123,332 njėsi lokale aktive numėrohen nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Krahasuar me vitin 2012 numėrohen 4.700 njėsi lokale mė shumė. Qarku i Tiranės, krahasuar me njė vit mė parė shėnon njė rritje me 4.182 ndėrmarrje aktive, ndėrsa qarqet Durrės dhe Shkodėr kanė njė rėnie respektivisht me 1.026 dhe 598 ndėrmarrje.

Nė vitin 2013 u hapėn 12.131 ndėrmarrje, krahasuar me 12.828 qė u regjistruan nė vitin 2012. 36,9 % e ndėrmarrjeve tė reja kanė aktivitet ekonomik “tregti”. Nė grupin e tregtisė mbizotėrues me 72,5% ėshtė “tregtia me pakicė pėrveē tregtisė sė automjeteve dhe motorēikletave”.

84,8 % e ndėrmarrjeve aktive janė prodhues tė shėrbimeve. Gjatė vitit 2013, nė kėtė grup operojnė 3.817 ndėrmarrje mė shumė se viti 2012. Nė vitin 2013, sipas INSTAT-it 797 ndėrmarrje janė klasifikuar si tatim pagues tė mėdhenj, ndėrsa 54,1 % e ndėrmarrjeve tė huaja dhe tė pėrbashkėta janė me origjinė nga Italia e Greqia dhe 27,8 % e ndėrmarrjeve aktive menaxhohen nga femrat.

Ndėrmarrjet me aktivitet ekonomik tregti, akomodim dhe shėrbim social mbizotėrojnė me 56,4 %.Aktiviteti tregtar vazhdon tė jetė mė i preferuari nė vendim marrje pėr njė aktivitet tė ri dhe pėrfaqėson 36.9 % tė ndėrmarrjeve tė reja. Nė grupin e prodhuesve tė tė mirave mbizotėrues janė ndėrmarrjet me aktivitet ekonomik industri, 61,4 %.

Nė grupin e prodhuesve tė shėrbimeve mbizotėrues janė ndėrmarrjet me aktivitet ekonomik tregti, 47,6 %.Industria dhe shėrbime tė tjera si: arsim, shėndetėsi e ndėrmjetėsime financiare, pėrfaqėsojnė 76,5 % tė ndėrmarrjeve me 50 e mė shumė tė punėsuar.

Rreth 90 % tė ndėrmarrjeve janė me 1-4 tė punėsuar. Pjesa mė e madhe, 69 %, janė me vetėm njė tė vetė-punėsuar.Ndėrmarrjet e mėdha me 50 e mė shumė tė punė-suar pėrfaqėsojnė 1,3 % tė ndėrmarrjeve gjithsej, por kontributi i tyre nė punėsim ėshtė shumė i ndjeshėm, 26,7 %. Rreth 52 % e ndėrmarrjeve aktive janė pėrqendruar nė qarqet Tiranė e Durrės.

Mbizotėrimi i prodhuesve tė shėrbimeve ėshtė dukuri nė tė gjitha qarqet, dhe luhatet nga 80,0 % nė qarkun e Vlorės deri nė 87,5 % nė qarkun e Tiranės. Nė vitin 2013 shkalla e lindshmėrisė sė ndėrmarrjeve ėshtė 10,9 % nga 12,2 % nė vitin 2012. Gjatė kėtij viti janė krijuar 12.131 ndėrmarrje tė reja. Qarku i Tiranės ka shkallėn mė tė lartė tė lindshmėrisė me 12,9 %, ndėrsa qarku i Beratit mė tė ulėt me 7,7 %.

HermesNews - ©2014