Video

17/11/2014 18:48:18

Buxheti i taksimit mė tė rėndė

Ndoka, nė asnjė nga ndryshimet e sjella pėr ligjet fiskale nuk vihet re njė pėrkujdesje pėr ekonominė e vendit dhe rritjen e prodhimit tė brendshėm bruto


TIRANĖ - Deputeti demokristian, Nard Ndoka, i vetmi pėrfaqėsues i opozitės nė Kuvend, kundėrshtoi sot pr/buxhetin 2015 dhe paketėn fiskale, gjatė debatit nė parim nė seancėn e sotme plenare.
Sipas Ndokės, paketa fiskale e paraqitur nga qeveria nuk sjell asgjė tė re nė financat publike dhe as pėr ekonominė shqiptare apo mirėqenien qytetare. “Kjo paketė, tha ai, godet biznesin dhe qytetarėt pasi ecėn nė gjurmėt e paketės 2014 qė ndryshoi standardin e taksave nė vend”. Nė asnjė nga ndryshimet e sjella pėr ligjet fiskale nuk vihet re njė pėrkujdesje pėr ekonominė e vendit dhe rritjen e prodhimit tė brendshėm bruto, pėr tė rritur eksportet dhe investimet, apo pėr tė ulur importin e produkteve tė gatshme. “Paketa pėrbėn rastin mė flagrant tė ikjes nga parimet moderne tė taksimit tė ndershėm, e cila deformohet nė interesa elektorale. Kjo mund tė pėrkufizohet si paketa e taksimit mė e rėndė dhe rrjedhimisht e varfėrimit tė mėtejshėm tė shqiptarėve”, u shpreh deputeti Ndoka sot nė parlament.

HermesNews - ©2014