Video

05/05/2014 14:54:31

Lajmi i mirė pėr eurozonėn

Shifra e papunėsisė mund tė ulet nė 11,4% nė vitin 2015 pasi kėtė vit ishte 11,8%


BRUKSEL - Njė rritje prej 1,2 % parashikohet pėr kėtė vit nė eurozonė dhe 1,7% vitin tjetėr. Lajmi u dha nga burime tė komisionit europian. Parashikimi pėr vitin 2014 ėshtė i pandryshuar nė raport me atė tė bėrė nė shkurt, dhe nė rėnie tė lehtė me 0,1 pikė pėr vitin 2015, njė rishikim i vogėl sipas Komisionit. Rritja do tė ndikohet nga rimėkėmbja e kėrkesės sė brendshme. Shpenzimet e konsumatorėve nė fakt duhet tė rriten progresivisht, familjet do tė kenė mė shumė tė ardhura nė dispozicion pėr shkak tė inflacionit tė ulėt dhe tė stabilitetit progresiv tė tregut tė punės. Lajmi i mirė dhe pėr shifrėn e papunėsisė e cila mund tė ulet nė 11,4% nė vitin 2015 pasi kėtė vit ishte 11,8%.

HermesNews - ©2014