Video

07/02/2013 10:06:29

INSTAT: rriten ēmimet e ushqimeve

INSTAT njofton se nė Janar, Indeksi i ēmimeve tė Konsumit (ICK) u ul me 0.8% pėr grupin veshje dhe kėpucė


TIRANE - Nė muajin Janar ndėrsa u rritėn ēmimet pėr prodhimet ushqimore nė pėrgjithėsi, u vu re ulje e tyre nė disa grupe, ēka dėshmon rėnie tė interesit konsumator. INSTAT njofton se nė Janar, Indeksi i Ēmimeve tė Konsumit (ICK) u ul me 0.8% pėr grupin Veshje dhe kėpucė.

Tregu i transportit shėnoi gjithashtu ulje tė lehtė me 0.6% tė ēmimeve nė muajin janar, ku ndikim kryesor dhanė ēmimet e karburanteve. Brenda kėtij grupi ēmimi i naftės shėnoi uljen 1.6% dhe i benzinės, 0.8%.

Ndryshe nga kėto dy grupe, nė Janar u rritėn ēmimet pėr ujin e pijshėm dhe lėndėt djegėse pėr ngrohje, si drutė dhe gazi. INSTAT njoftoi se Indeksi i grupit "Qera, ujė, lėndė djegėse dhe energji" u rrit me 0.1%, ku ndikim kryesor dha rritja e ēmimit tė ujit tė pijshėm me 1.2% dhe lėndėve djegėse me 0.2%.

HermesNews - ©2013