Video

10/10/2014 14:19:01

Rrezik eminent pėr eurozonėn

''Ne nuk sugjerojmė se eurozona po i drejtohet recesionit por po themi se ekziston rreziku qė kjo gjė tė ndodhė nėse nuk bėhet asgjė''


WASHINGTON - Zona euro pėrballet me rezikun serioz tė njė recesioni nėse nuk veprohet pėr tė nxitur rritjen ekonomike nė rajon, paralajmėroi sot drejtoresha e pėrgjithshme e FMN-sė, Christine Lagarde. “Ne nuk sugjerojmė se eurozona po i drejtohet recesionit por po themi se ekziston rreziku qė kjo gjė tė ndodhė nėse nuk bėhet asgjė”, deklaroi drejtoresha gjatė njė konference pėr shtyp, para zhvillimit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė FMN-sė nė Uashington. Sipas Lagarde, “mundėsia pėr njė ngushtim ekonomik tė eurozonės vlerėsohet nga FMN-ja nė rreth 35 dhe 40 pėr qind”. Sipas Lagarde, njė pjesė shumė modeste e rėnies ekonomike lidhet me krizėn ukrainase dhe sanksionet kundėr Moskės.

HermesNews - ©2014