Video

29/03/2013 08:07:10

Miratohet hidrocentrali mbi Devoll

Kryeministri Sali Berisha tha se, kjo kontratė ka rėndėsi tė jashtėzakonshme, pasi nė kėtė vepėr do tė punėsohen gjatė ndėrtimit tė saj, 4-5 mijė punėtorė


TIRANĖ - Kuvendi miratoi me 119 vota pro njė ndyshim nė kontratėn e Koncesionit ndėrmjet Ministrisė sė Ekonomisė, si Autoritet Kontraktues dhe ENV AG, STATKRAFT AS dhe DEVOLL HYDROPOWER SH.A., si bashkėkoncesionarė, pėr projektimin, financimin, ndėrtimin, marrjen nė pronėsi, shfrytėzimin, mirėmbajtjen dhe transferimin e projektit tė hidrocentralit nė lumin Devoll. Kryeministri Sali Berisha tha se "kjo kontratė, sė pari, ka njė rėndėsi tė jashtėzakonshme, pasi nė kėtė vepėr do tė punėsohen gjatė ndėrtimit tė saj, 4-5 mijė punėtorė, inxhinierė, teknikė tė qarkut tė Elbasanit dhe mbarė Shqipėrisė. Sė dyti, ka rėndėsi tė jashtėzakonshme sepse pėrbėn njė investim tjetėr gjigand, madhor nė historinė e vendit, pėrbėn kurorėzimin dhe suksesin mė tė madh tė pėrpjekjeve tė kėsaj maxhorance pėr ta bėrė Shqipėrinė vendin mė tėrheqės pėr investimet e huaja", tha Berisha.

HermesNews - ©2013