Video

02/06/2014 09:29:21

Prezantohet sot raporti pėr financat publike

Pjesa e parė e raportit fokusohet nė qėndrueshmėrinė e financave publike dhe identifikon burimet e rreziqeve duke vlerėsuar sectorė kyē si energjia


TIRANE - Banka Botėrore do tė prezantojė sot nė Tiranė, raportin mbi Rishikimin e Financave Publike. Raporti ėshtė pergatitur nga ekspertė tė Bankės Botėrore gjatė viteve 2013-2014. Pjesa e parė e raportit fokusohet nė qėndrueshmėrinė e financave publike dhe identifikon burimet e rreziqeve duke vlerėsuar sectorė kyē si energjia, transporti, pensionet dhe politikat e taksave. Raporti diskuton opsione politikash nė lidhje me qėndrueshmėrinė e tyre afatgjatė. Pjesa e dyte e tij bėn njė vlerėsim tė sektoreve si Shendetesia, Arsimi, Politikat sociale dhe Reforma ne administraten publike. Gjetjet kryesore tė raportit do tė prezantohen nga autorė tė raportit, tė ndjekura nga diskutime tė pėrfaqėsuesve tė qeverisė. Nė kėtė aktivitet do tė bėhet edhe njė prezantim i shkurter i Huasė mbi zhvillimin e politikave pėr financat publike.

HermesNews - ©2014