Video

15/05/2014 14:43:00

Negociata pėr njė megakontratė

Kina dhe Rusia drejt finalizimit tė njė marėveshjeje tė gazit


PEKIN - Kina dhe Rusia vazhdojnė bisedimet pėr tė finalizuar njė megakontratė tė gazit, pasi nuk kanė rėnė nė kompromis deri tani nė lidhje me ēmimin e gazit natyror, njoftoi sot njė zyrtar i lartė kinez, ndėrsa nėnshkrimi i kėsaj marrėveshje pritet javėn e ardhshme. “Jemi ende nė bisedime me Moskėn, dhe do tė bėjmė mė tė mirėn pėr t’u siguruar qė kjo kontratė tė mund tė nėnshkruhet para krerėve tė shteteve tė dy vendeve, gjatė vizitės sė presidentit rus, Vladimir Putin nė Kinė, javėn e ardhshme”, bėri me dije zėvendėsministri i Jashtėm kinez, Cheng Guoping. Ndėrmarrjet e pėrfshira nė kėto bisedime, gjiganti energjetik rus, ”Gazprom” nga njėra anė dhe “China National Petroleum Corp” (CNPC), prodhuesit mė tė mėdhenj kinez tė naftės nga ana tjetėr, kanė rėnė dakort nė pjesėn mė tė madhe tė ēėshtjeve, vijoi ai gjatė njė konference shtypi.

HermesNews - ©2014