Video

22/09/2014 15:09:49

8,600 mln Lekė tė ardhura nė buxhet

Referuar statistikave tė Ministrisė sė Financave mbi treguesit fiskalė sipas buxhetit tė konsoliduar, shpenzimet pėr buxhetin vendor (janar-gusht 2014) kapin vlerėn e 17.123 milionė lekėve


TIRANĖ - Tė ardhurat nė buxhetin e shtetit nga njėsitė e qeverisjes vendore nė 8 muajt e parė tė kėtij viti llogariten 8,600 milionė lekė. Referuar statistikave tė Ministrisė sė Financave mbi treguesit fiskalė sipas buxhetit tė konsoliduar, shpenzimet pėr buxhetin vendor (janar-gusht 2014) kapin vlerėn e 17.123 milionė lekėve, kur nė tė njėjtėn periudhė tė vitit 2013 ishin 19,351 milionė lekė. Aktualisht, taksat e pushtetit vendor, tė ardhurat e tė cilave shkojnė nė buxhetin e shtetit, janė taksa mbi pasurinė, taksa mbi biznesin e vogėl dhe taksa lokale. Nga taksa pėr pasurinė nė kėto tetė muaj u arkėtuan 2,653 milionė lekė, nga taksa mbi biznesin 1,449 milionė lekė dhe nga taksa lokale 4.498 milionė lekė.

HermesNews - ©2014