Video

30/10/2014 14:44:14

Tė hėnėn P/buxheti nė Parlament

Qeveria do tė dorėzojė nė Parlament Projektbuxhetin e ri, sipas ''sekondės'' qė parashikon Kushtetuta


TIRANĖ - Kryeministri shqiptar, Edi Rama, deklaroi nė Kuvendin e Shqipėrisė, se tė hėnėn qeveria do tė dorėzojė nė Parlament Projektbuxhetin e ri, sipas “sekondės” qė parashikon Kushtetuta, duke i lėnė legjislativit, kohėn e duhur pėr ta diskutuar me grupet e interesit dhe publikut.

“Tė hėnėn kur do tė dorėzohet projekt-buxheti i ri, pėr here tė parė Kuvendi do tė ketė tė gjithė hapėsirėn kohore tė nevojshme pėr tė shtrirė diskutimin me tė gjithė grupet e interesit dhe deputetėt do tė kenė kohėn pėr ta diskutuar me tė gjithė zgjedhėsit nė tė gjithė territorin”, tha Rama.

Kryeministri Rama, duke folur pėr buxhetin ėshtė ndalur me ndryshimet qė do tė pėsojė ai nė kuadėr tė reformės radikale nė energji. “Kryefamiljarėt do tė kenė pension tė rritur, familjet qė marrin ndihmė ekonomike do ta marrin tė rritur dhe personat me aftėsi tė kufizuar do ta marrin pagėn e shtuar”, theksoi Rama nė fjalėn e tij, duke deklaruar se reforma e energjisė do tė jetė e thellė dhe e plotė.

Nė tė shkuarėn, tha Rama , “janė bėrė ndryshime nė adresimin nė ēėshtjene e tė ardhurave. Janė bėrė 4 herė reforma dhe nė 4 herė ėshtė thėnė se do tė ketė kompensim ose rimbursim dhe nė tė 4-tat herė ata qė e kanė pėsuar kanė qenė mė tė dobtit. Ata qė nuk kanė mundur ti shpėtojnė dhimbjeve tė padrejtėsisė kanė qenė mė tė dobtit. Ne nuk do tė bėjmė as rimbursim as kompensim, ne do tė rrisim pensionet, ndihmėn ekonomike dhe pagėn e aftėsisė. Askush nuk do ndjejė asgjė lidhur me heqjen e tė ashtuquajturės fashė mbrojtėse qė nė fakt ėshtė bėrė mburojė e hajdutėve tė energjisė”.

Kreu i qeverisė shqiptare deklaroi se nga humbjet nė sektorin e energjisė shteti humbet investime tė mėdha qė mund tė bėhen nė infrastrukturė, sshėndetėsi arsim dhe fusha tė tjera.

“Do tė kalojmė nė fazė tjetėr tė historisė sė vendit, qė nga sektori energjitik tė na vijnė fitimetm tė ardhura shtesė pėr tė financuar nevojat e mėdha tė kėtioj vendi. Kjo ėshtė ambicja jonė deklaroi Kryeministri Edi Rama.

“Kemi gjetur njė Shqipėri informale dhe kurora me gjėmba e kėtij informaliteti qė nuk e lė kėtė vend tė ngrejė kokė ėshtė pikėrisht grabitja nė bashkėpunim e energjisė elektrike dhe krijimi ēdo ditė i njė grope qė thellohet vit pas viti. Duke e lėnė vendin tonė tė vetmin nė Evropė qė s’ngjan me asnjė nė Evropė. Ne nuk kemi ardhur kėtu pėr qenė tė pėrjetshėm, as pėr tė marrė mandate kot. Kemi ardhur pėr tė mėsuar nga shkuara dhe pėr tė shkuar drejt tė ardhmes europiane”, tha Rama.

Rama nė “Facebook”: Heqja e fashės 300 Kwh, ndihmė qė 200 mijė familje nė nevojė tė mos preken

Mė herėt sot, Kryeministri Edi Rama me anė tė njė postimi nė rrjetin social ‘Facebook” ka ripėrsėritur ndihmėn qė do t’u japė qeveria pensionistėve, personave me aftėsi tė kufizuar dhe familjeve nė nevojė, pėr tė pėrballuar pagesėn e energjisė elektrike, pas heqjes sė fashės 300 Kwh.

“Rritje pensioni pėr pensionistėt kryefamiljarė dhe rritje page pėr ndihmėn ekonomike e pėr aftėsinė e kufizuar, qė 200 mijė familje nė nevojė tė mos preken nga heqja e fashės 300 kwh, por edhe qė asnjė hajdut i energjisė tė mos fshihet mė pas kėsaj fashe si deri mė sot”, shkruan Kryeministri Rama.

“Ēmimi nuk do tė rritet”, thekson Rama, “por secili do tė paguajė atė qė i takon, e kush paguan nuk do tė jete mė i detyruar tė paguajė edhe pėr ata qė vjedhin – siē ka ndodhur zi e mė zi pėr 20 vjet me radhė”.

“Politika jonė e re energjitike do tė ndalojė grabitjen e kėsaj pasurie tė jashtėzakonshme kombėtare dhe do ta rilindė kėtė sektor strategjik pėr zhvillimin e ekonomisė sonė, duke e kthyer brenda 5 vjetėsh nga njė gropė tė zezė humbjesh kolosale, nė njė burim tė madh fitimi pėr popullin shqiptar”, shkruan mė tej Kryeministri Rama.

“Nga nje vend i varfėruar dhe i turpėruar prej vjedhjes sė vetvetes”, shton Rama, “do tė bėhemi njė vend normal dhe i rritur fort ekonomikisht falė vėnies nė shėrbim tė interesave tė atdheut e tė popullit tė kėsaj pasurie tė paēmuar”.

HermesNews - ©2014