Video

13/08/2013 17:39:38

Rritet prodhimi industrial 0,7%

Kjo rritje vjen pas njė rėnie tė lehtė nė 0,2 pėr qind gjatė muajit tė kaluar


BRUKSEL - Prodhimi industrial regjistroi rritje nė 0,7 pėr qind gjatė muajit Qershor, nė zonėn euro, sipas tė dhėnave tė publikuara sot nga Zyra Europiane e Statistikave, Eurostat. Kjo rritje vjen pas njė rėnie tė lehtė nė 0,2 pėr qind gjatė muajit tė kaluar. Rritja, pėrgjatė muajit qershor u shkaktua kryesisht pėr shkak tė konsumit tė qėndrueshėm nė +4,9 pėr qind dhe nė njė masė tė vogėl nga investimet nė +2,5 pėr qind. Ndėr vendet anėtare tė zonės euro pėr tė cilat tė dhėna janė nė dispozicion, rritje janė regjistruar nė Irlandė nė +8,7 pėr qind, nė Gjermani dhe nė Greqi nė +2,5 pėr qind secila dhe ulje nė Holandė nė -4,1 pėr qind, nė Portugali nė -2,8 pėr qind dhe nė Francė nė -1,5 pėr qind.

HermesNews - ©2013