Video

08/02/2013 10:00:01

Gjermani: sufiēiti tregtar arrin rekord tė dytė historik

Sufiēiti i balancės tregtare ėshtė shumė mė i madh se ai i regjistruar nė vitin 2007 (195,3 miliardė euro) dhe i dyti mė i madh qė prej vitit 1950


FRANKFURT - Sufiēiti tregtar i Gjermanisė u zgjerua vitin e kaluar pėr tė arritur nė €188,1 miliardė kundėr €158,7 miliardė nė vitin 2011 duke arritur njė rekord tė dytė historik, njoftoi sot Zyra Federale e Statistikave, Destatis.
Sufiēiti i balancės tregtare ėshtė shumė mė i madh se ai i regjistruar nė vitin 2007 (€195,3 miliardė) dhe i dyti mė i madh qė prej vitit 1950, datė e fillimit tė statistikave pėr suficitin tregtar gjerman, nėnvizoi Destatis nė njė komunikatė. Eksportet e ekonomisė sė parė europiane progresuan me 3,4 pėr qind nė vitin 2012 me €1 097,4 miliardė dhe importet me 0,7 pėr qind duke arritur nė €909,2 miliardė duke shėnuar kėshtu njė rekord tė ri. Nė vitin 2011, eksportet gjermane kaluan pėr herė tė parė pragun e €1 000 miliardė nė €1 060 miliardė.

HermesNews - ©2013