Video

11/11/2014 18:58:53

3,3 miliardė Lekė mė shumė nė 2015

Pėr vitin 2015, buxheti i parashikuar pėr Ministrinė e mirėqėnies sociale, ėshtė nė vlerėn 76 miliard lekė


TIRANĖ - “3.3 miliard lekė mė shumė nė buxhetin e 2015 krahasuar me vitin e kaluar”. Kėshtu ėshtė shprehur Ministri i Mirėqėnies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj nė Komisionin pėr Punėn Ēėshtjet Sociale dhe Shėndetėsinė.

Pėr vitin 2015, buxheti i parashikuar pėr MMSR, ėshtė nė vlerėn 76 miliard lekė, (760 milion dollar) ose 5.1% tė GDP, ose e thėnė ndryshe pėrfshirė dhe kontributet pėr sigurimet shoqėrore tė menaxhuara nga MMSR, ai pėrbnė rreth 30 % e buxhetit total tė shtetit”, tha Veliaj

Pėr vitin 2015 Ministri Veliaj pėrmendi pėrparėsitė kryesore tė cilat do tė mund tė kenė dhe investimet kryesore nga buxheti i ardhshėm.

“Viti 2015 ėshtė viti i parė nė tė cilin MMRS futet nė vitin e ri buxhetor me tė gjitha detyrimet ndaj personave me aftėsi tė kufizuar dhe nė ndihmė ekonomike tė paguara. Pėr herė tė parė do detyrimet nga skema e mbrojtjes sociale do tė pėrmbushen rregullisht muaj pėr muaj’ u shpreh Veliaj. Ndėrkaq, ai shtoi se “pėr vitin 2015, Buxheti i MMSR nė mbėshtetje tė personave me aftėsi tė kufizuar dhe ndihmė ekonomike ka njė rritje prej 10 milion dollare duke shkuar nga 19 miliard lek qė ishte kėtė vit nė afro 20 miliard lek pėr vitin 2015”.

Pėr personat me aftėsi tė kufizuar buxheti parashikon nė fond prej 15.6 miliard lek (15.6 milion USD) i cili do tė shkojė nė ndihmė tė rreth 169 000 mijė persona me aftėsi tė kufizuar apo kujdestarė tė tyre.

Nga ana tjetėr, Ministri i Mirėqėnies Sociale sqaroi se “pėr buxhetin e ndihmės ekonomike parashikohet njė fond prej 4.3 miliard lek (43 milion dollare) i cili pėr kete vit do tė shkojė nė ndihmė tė afro 88 000 familjeve. Gjatė kėtij viti do te kemi edhe njė rritje tė vecantė prej 36 dollare nė vit pėr cdo familje me femijė qė ndjek rregullisht shkollėn”.

Rimbursimi i cmimit tė energjisė elektrike do tė jetė pjesė e kėsaj skeme, me njė vlerė shtesė prej 16 miliard lek, apo 16 milion dollarė. Ndėrkohė qė subvencioni i shtetit pėr Sigurimet Shoqėrore parashikohet tė jetė nė vlerėn 47 miliard leke dhe nuk shėnon rritje nga viti i mėparshėm, madje paraqitet me ulje nė krahasim me tavanet fillestare tė alokuara prej 3 miliard lekė.

Nė janar 2015 pėr hėrė tė parė do tė aplikohet skema e pensionit social nga i cili pritet tė pėrfitojnė rreth 5000 qytetarė. Skema e Sigurimeve Shoqėrore pėr vitin 2015 parashikohet nė masėn 106 miliardė leke ose 7.1% e PBB, me njė rritje nė masėn 5.2 miliardė leke krahasuar me buxhetin fillestar 2014”, theksoi Veliaj.

HermesNews - ©2014