Video

17/06/2014 14:26:02

Gurėt e parė tė agroturizmit

Ilir Meta inauguron dy biznese tė reja nė Durrės

TIRANĖ - Pėrurohen dy biznese tė reja nė Durrės. Tė pranishėm nė kėto aktivitete ishin Ambasadori izraelit nė Tiranė, David Cohen dhe Ministri i Mjedisit, Lefter Koka. Meta inauguroi repartin e pėrpunimit tė ēantave tė kartonit nė kompaninė Buna, investim i biznesmenit Artur Bujari.Vlera e investimit arrin gjysmė milionė euro. Nė tė punėsohen 60 veta. Sipas planit tė biznesit pritet tė hapen nė total 350 vende tė reja pune. Kjo iniciativė ndihmon edhe nė mbrojtjen e mjedisit, duke pėrdorur materiale tė riciklueshme. Kryetari i Kuvendit ishte i pranishėm edhe nė pėrurimin e fermės sė agroturizmit nė Rrashbull, qė do tė realizohet nga i njėjti investitor. Bėhet fjalė pėr njė investim prej 4.5 milionė eurosh qė do tė hapė fillimisht rreth 40 vende tė reja pune. Ferma ėshtė ndėrtuar sipas modeleve izraelite, qė janė tė famshėm nė botė pėr agroturizmin. Meta vuri tullėn e parė tė kompleksit multifunksional qė pritet tė jetė gati brenda tre viteve si edhe mbolli njė fidan ulliri.

HermesNews - ©2014