Video

22/05/2013 16:52:31

58 % e emigrantėve tė kthyer janė tė papunė

Emigrantėt e kthyer janė kryesisht tė moshės mbi 50 vjeē, por dhe tė grupmoshės 35-40 vjeēare


TIRANĖ - Sipas statistikave tė shėrbimit kombėtar tė punėsismit rreth 58% e emigrantėve tė kthyer janė regjistruar si punėkėrkues tė papunė. Ndėrkohė nė Tiranė prej fillimit tė kėtij viti janė regjistruar 23 emigrantė tė kthyer qė kėrkojnė tė punėsohen, prej tyre vetėm 1 ėshtė femėr.

Emigrantėt e kthyer janė kryesisht tė moshės mbi 50 vjeē, por dhe tė grupmoshės 35-40 vjeēare. Ata kanė kryesisht arsim tė mesėm tė pėrgjithshėm, por mes tyre ka dhe persona me arsim tė lartė.

Nė tė dhėnat e Drejtorisė Rajonale tė Shėrbimit Kombėtar tė Punėsimit nė Tiranė, rezulton se 19 emigrantė janė kthyer nga shteti fqinj Greqi dhe 4 nga Italia. Arsyeja kryesore e kthimit tė tyre ishte papunėsia nė vendet ku jetonin.

Nė pėrgjithėsi emigrantėt janė kthyer sė bashku me familjet e tyre dhe vetėm 3 persona kanė deklaruar kthim individual. Menjėherė pas ardhjes nė atdhe, ata kanė kėrkuar pranė zyrave tė punės kėshillim pėr punėsim dhe orientim profesional.

HermesNews - ©2013