Video

01/01/2013 16:42:09

Senati kalon 'ngėrēin' buxhetor

Me njė mazhorancė prej 89 votash pro dhe tetė kundėr, Dhoma e Lartė e Kongresit amerikan miratoi njė prejekt-tekst tė negociuar pak orė mė parė nga Shtėpia e Bardhė dhe republikanėt e kėsaj asambleje


WASHINGTON - Senat amerikan ka zhvilluar njė senacė votimi gjatė natės sė kaluar mbi njė marrėveshje tė arritur mes Shtėpisė sė Bardhė dhe republikanėve lidhur me ēėshtjen fiskale, etapa e parė qė mundėson shmangien e njė ''pakete tė detyruar masash drakoniane ekonomike nga ngėrēi buxhetor" pėr ekonominė e parė botėrore. Me njė mazhorancė prej 89 votash pro dhe tetė kundėr, Dhoma e Lartė e Kongresit amerikan miratoi njė prejekt-tekst tė negociuar pak orė mė parė nga Shtėpia e Bardhė dhe republikanėt e kėsaj asambleje. Mė pas dokumetit i duhet miratimi i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe dekretimi nga presidenti Barack Obama pėr tė pasur fuqi ligjore.

HermesNews - ©2012