Video

17/07/2014 13:01:22

$15.5 milionė deri nė fund tė verės

''Kėmbėngul qė duhet tė jemi shoqėri e barabartė. Shikoj njerėz qė krijojnė greva nga hiēi, protesta nga hiēi, qė s’kanė bėrė burg vetė, qė i kanė marrė tė dyja kėstet dhe nuk kanė mė kėstė tė tjera pėr tė marrė dhe kėrkojnė t’i marrin kėstin dkujt qė nuk e ka marrė, unė nuk jam pėr kėtė shoqėri''


TIRANE - Ministri i mirėqėnies sociale dhe rinisė, Erion Veliaj, shpėrndau te kėstin e parė pėr pjesėn tjetėr tė ish-tė pėrndjekurve. Nė fund tė verės do tė pėrfundojnė tė gjitha shpėrndarjet. "Javėn tjetėr parlamenti do ta votojė ligjin qė kemi premtuar. Sapo kane mbaruar tė gjitha konsultimet nėpėr komisione, ēka do tė na mundėsojė tė bėjmė pagesat mė shpejt, sidomos pėr gjithė grupin tuaj, qė ėshtė grupi mė i vonuar qė ende nuk ka marė pagesėn e parė. Dua t’iu them se qė nga hyrja nė fuqi e ligjit qė. Presidenti ta dekretojė zgjat pak jave, por besoj deri nė fund tė verės, ne do tė fillojmė menjėherė qė tė shpėrndajmė 15,5 milionė dollarė".

HermesNews - ©2014