Video

23/05/2013 10:44:21

4,7% rritje te sistemit bankar

Aktivet e sistemit bankar arritėn nė 1.193 miliardė lekė, duke shėnuar nė fund tė marsit njė rritje vjetore prej 4.7 pėr qind


TIRANE - Shoqata Shqiptare e Bankave (AAB) publikon tė dhėnat financiare tė bankave tregtare pėr tremujorin e parė tė vitit 2013, sipas tė cilave, sistemi bankar shqiptar vazhdon tė jetė i mirėkapitalizuar dhe tė ketė njė ecuri tė qėndrueshme. Raporti i mjaftueshmėrisė sė kapitalit shėnoi rritje nė nivelin 16.8 pėr qind nga 16.2 pėr qind raportuar nė fund tė vitit tė shkuar.

Aktivet e sistemit bankar arritėn nė 1.193 miliardė lekė, duke shėnuar nė fund tė marsit njė rritje vjetore prej 4.7 pėr qind. Totali i depozitave ėshtė rritur me ritme mė tė ngadalta se njė vit mė parė gjatė kėtij tremujori.

Stoku i depozitave ėshtė rritur me 0.5 pėr qind krahasuar me 1.5 pėr qind qė ishte kjo rritje nė tė njėjtin tremujor njė vit mė parė. Po kėshtu, depozitat e individėve u rritėn me 0.7 pėr qind nė krahasim me njė rritje prej 3 pėr qind nė tremujorin e parė tė vitit 2012, ndėrsa depozitat e bizneseve vazhdojnė tė paraqiten nė rėnie. Ritmet mė tė ulėta tė rritjes sė depozitave kanė shoqėruar uljen e normave tė interesave tė depozitave tė sistemit bankar, nė pėrgjigje tė transmetimit tė sinjaleve tė politikės monetare.

Ndėrkohė, ky ngadalėsim vlerėsohet tė jetė nė linjė me situatėn financiare tė konsumatorėve dhe krijimin mė tė pakėt tė parasė nė ekonomi.

HermesNews - ©2013