Video

25/01/2013 10:12:27

Greqia, viktime e unionit monetar

Klaus vlerėson se ata qė flasin pėr krizė, flasin jo pėr krizė tė madhe debitore nė eurozonė, por pėr krizė tė gjatė tė dobishme tė sistemit evropian dhe social


ATHINĖ - Greqia ėshtė viktimė e unionit monetar dhe vendi ka nevojė qė ta shfrytėzojė mundėsinė pėr ta braktisur eurozonėn, deklaroi presidenti euroskeptik ēek, Vaclav Klaus nė njė intervistė pėr revistėn gjermane "Das Kapital". "Nuk duhet folur pėr mekanizėm pėr shpėtimin e Greqisė dhe pėr utopinė e eurozonės", theksoi presidenti ēek dhe shtoi se shumica, nė mesin e tė cilėve edhe vetė ai, e kanė kuptuar shpejt se ideja pėr valutė tė pėrbashkėt nė mbarė Evropėn ėshtė e gabuar dhe e rrezikshme dhe se ajo do tė ēojė nė probleme mė tė mėdha ekonomike. Klaus vlerėson se ata qė flasin pėr krizė, flasin jo pėr krizė tė madhe debitore nė eurozonė, por pėr krizė tė gjatė tė dobishme tė sistemit evropian dhe social. Ai theksoi se nga njėra anė flitet pėr pėrparėsitė e integrimeve evropiane, por nga ana tjetėr nuk flitet pėr mangėsitė e tyre.

HermesNews - ©2013