Video

08/01/2013 08:50:25

Rriten me 0,9 % ēmimet e konsumit

Indeksi i ēmimeve tė konsumit Dhjetor 2012


INSTAT - Ēmimet e konsumit nė muajin Dhjetor shėnuan njė rritje prej 0.9 pėrqind krahasuar me muajin e mėparshėm. Ndryshimi vjetor i indeksit nė muajin Dhjetor (Dhjetor 2012 / Dhjetor 2011) ėshtė 2.4 pėrqind. Njė vit mė parė ky ndryshim ishte 1.7 pėrqind. Krahasuar me muajin e mėparshėm:

Indeksi i grupit "Ushqime dhe pije jo alkoolike" shėnoi njė rritje prej 2.4 pėrqind. Rritja mė e madhe prej 20.4 pėrqind vėrehet nė nėgrupin "zarzavate pėrfshirė patatet". Ndėrsa Ēmimet nė nėngrupin "fruta" shėnuan njė rritje prej 0.3 pėrqind. Ēmimet janė rritur edhe nė disa nėngrupe tė tjera tė grupit tė ushqimeve, ku mund tė pėrmendim rritjet nė nėngrupin "qumėsht, djath e vezė" me 0.9 pėrqind, kafe, ēaj e kakao me 0.5 pėrqind, etj.

Indeksi i grupit "Pije alkoolike dhe duhan" ka shėnuar njė rritje prej 0.3 pėrqind, brenda kėtij grupi ēmimet e pijeve alkoolike shėnuan njė rritje prej 0.5 pėrqind dhe ēmimi i duhanit njė rritje prej 0.2 pėrqind.Indeksi i grupit "Veshje dhe kėpucė" ka shėnuar njė ulje prej 0.2 pėrqind. Indeksi i grupit "Shėndeti " shėnoi njė ulje prej 0.2 pėrqind, ku mund tė veēojmė uljen e ēmimeve tė medikamenteve me 0.3 pėrqind.

Indeksi i grupit "Transporti" ka shėnuar njė rritje prej 0.1 pėrqind. Brenda kėtij grupi ēmimi i naftės shėnoi njė ulje prej 0.1 pėrqind dhe ēmimi i benzinės njė ulje prej 0.2 pėrqind. Indeksi i grupit "Komunikimi" ka shėnuar njė rritje prej 1.5 pėrqind, rritje kjo qė ka ardhur si rezultat i rritjes sė disa tarifave te telefonisė celulare me 2.4 pėrqind. Indeksi i grupit "Mallra dhe shėrbime tė tjera" ka shėnuar njė ulje prej 4.2 pėrqind, ulje kjo qė ka ardhur kryesisht si rezultat i uljes sė tarifave tė siguracionit tė automjeteve me 31.1 pėrqind.

Nė grupet e tjera ndryshimet variojne nga + 0.1 pėrqind nė + 0.6 pėrqind.

HermesNews - ©2013