Video

03/07/2014 16:09:31

82 miliardė nė ''xhep'' tė shtetit

Nė raport me planin e mbledhjes sė tė ardhurave tė kėtij viti, ėshtė rreth 550 milionė lekė ose 4.11% mė shumė.


TIRANE - Administrata Tatimore arkėtoi nė buxhetin e shtetit gjatė 6 mujorit tė parė tė kėtij vitit 82.6 miliardė lekė. Krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar kjo shifėr ėshtė 12 miliardė lekė ose 17.12% mė shumė. Ndėrsa krahasuar me planin e kėtij viti, tė ardhurat janė rritur me 2.3 miliardė lekė ose 2.9% me shumė. Nė raport me planin e mbledhjes sė tė ardhurave tė kėtij viti, ėshtė rreth 550 milionė lekė ose 4.11% mė shumė. Gjatė kėtij muaji ka patur rritje nė tė ardhurat tatimore me rreth 3.1 miliardė lekė ose 50.6% mė shumė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, dhe rritje me 323.6 milionė lekė ose 3.6% mė shumė krahasuar me planin e kėtij viti. Kontributet e Sigurimeve Shoqėrore janė rritur me 13.2% ose 539.7 milionė lekė mė shumė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, si dhe 227 milionė lekė ose 5.16 % mė shumė krahasuar me planin e kėtij viti.


HermesNews - ©2014