Video

06/03/2013 10:33:19

€300 mijė, ēmimi me tė cilin shteti blen energji ēdo ditė

Ish zėvėndėsministri i energjisė Pajtin Bello thotė se, situata do tė vijė duke u rėnduar nė mungesė tė CEZ


TIRANE - Qeveria shpenzon nga buxheti i shtetit 300 mijė euro nė ditė pėr importin energjisė. Me kėtė kosto do tė importohet energji dhe gjatė muajit Mars. Nė mungesė tė importit nga kompania CEZ, energjia blihet nė tregun ndėrkombėtar me 50 euro pėr Megavat. Ish zėvendėsministri i Energjetikės Pajtim Bello thote se "kjo situatė do te vijė duke u rėnduar sidomos gjatė muajit Qershor dhe gjatė gjithė verės sė kėtij viti. Duket se importi i kėtij viti do tė arrijė pėrsėri shifra rekord mbi 3 miliardė kwh, duke pėrkeqėsuar ndjeshėm financat e shtetit."HermesNews