Video

16/08/2013 11:24:22

Standarte tė reja tė industrisė sė peshkimit

Ekspertėt e kėtij sektori shprehen se ka ardhur koha qė t’i rikthehemi njė industrie peshkimi me standarde tė reja


TIRANE - Investimet nė sektorin e pėrpunimit tė peshkut nė vend llogariten nė mbi 15 milionė euro pėr ngritjen e stabilimenteve tė pėrpunimit tė sardeles dhe aciuges, stabilimente qė deri mė sot paketojnė peshkun kroat.

Duke punuar si fason, pėrfitimi i industrisė shqiptare ėshtė minimal, ndėrkohė qė nė ujėrat tona "flenė" miliona euro pasuri. Ekspertėt e kėtij sektori shprehen se ka ardhur koha qė t’i rikthehemi njė industrie peshkimi me standarde tė reja. Sipas tyre, ashtu si bujqėsia, edhe peshkimi ėshtė njė invesim i vėshtirė. Ndaj, pikėrisht pėr kėtė, nevojitet mbėshtjetja e qeverisė.

Ekspertėt vlerėsojnė se flota nuk mund tė krijohet me nismė private. Por krijimi i njė pakete mbėshtetjesh do tė ngrinte flotėn e peshkimit dhe investimi nė peshkim nuk do tė ndihmonte vetėm industrinė, por shtimi i peshkut nė tregun e brendshėm do tė pėrmirėsonte cilėsinė e jetesės nė vend.

HermesNews - ©2013