Video

15/02/2013 11:23:25

HEC-e tė reja nė Shqipėri

Do tė zhvillohen 6 parqe industriale tė reja nė vend


TIRANE - Ministria e Ekonomisė ka pėrgatitur tė gjithė dokumentacionin pėr ndėrtimin e 320 hidrocentraleve tė reja vendore nė tė gjithė territorin, ndėrsa janė firmosur koncesionet dhe do tė fillojnė sė shpejti punimet nė 104 hidrocentrale, mes tė cilave edhe ato tė kaskadės sė Devollit. Pėr tė lehtėsuar edhe mė tej bizneset, po punohet pėr heqjen e mėtejshme tė ēdo barre, me synim, zhvillimin edhe mė tė madh tė tyre, pasi Qeveria synon tė favorizojė biznesin, duke vėnė nė fokus rritjen e mėtejshme tė tij. Nė objektivat e qeverisė pėr rritjen e punėsimit, pėrfshihet zhvillimi i 6 parqeve industriale, pasi 60% e eksporteve vjen nga sektori i manifakturės dhe vetėm 20% nga guroret dhe minierat. Nė tė 6 parqet industriale qė do tė ngrihen, janė pėrcaktuar edhe kompanitė qė do t'i ndėrtojnė ato, ku pritet tė punėsohen mijėra qytetarė nė zonat ku do tė jenė, thanė burime zyrtare tė METE-s.

HermesNews-©2012