Video

07/02/2013 11:42:17

Greqi, ulje drastike e tė ardhurave nė buxhet pėr muajin Janar

Tė ardhurat janė ulur shtatė pėr qind krahasuar me objektivin e paracaktuar dhe 16 pėr qind nė krahasim me tė nėjjtėn periudhė tė vitit tė kaluar


ATHINĖ - Alarm i kuq nė Ministrinė greke tė financave pėr uljen e tė ardhurave gjatė muajit Janar, njoftuan burime tė ndryshme. Sipas tė dhėnave tė bėra publike nga ky dikaster, tė ardhurat janė ulur shtatė pėr qind krahasuar me objektivin e paracaktuar dhe 16 pėr qind nė krahasim me tė nėjjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Vrima e zezė nė bilancin e janarit, thėnė ndryshe 305 milionė euro mė pak, ka ardhur si rezultat i uljes sė tė ardhurave nga TVSH-ja nė masėn 15 pėr qind. Kjo do tė jetė situata qė do tė gjejė trojka (FMN-BE-BQE - shėn. pėrkth.) kur tė vizitojė vendin ballkanik nė fund tė kėtij muaji.

HermesNews - ©2013