Video

04/11/2014 14:25:27

Nė qarkullim monedhat 1 dhe 10 Lekė

Rishtypja e monedhave metalike shqiptare me kurs ligjor, me vlerė nominale 1 Lek dhe 10 Lekė, ėshtė miratuar me vendimin nr. 06, datė 17.01.2013 tė Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė


TIRANE - Banka e Shqipėrisė njoftoi tė martėn se, nė datėn 1 Dhjetor 2014 do tė hedhė nė qarkullim monedhat metalike shqiptare me vlerė nominale 1 Lek dhe 10 Lekė, me kurs ligjor, emetime tė vitit 2013. Monedha e re metalike, me vlerė nominale 1 Lek, emetim i 2013-ės, ka tė njėjtėn pėrbėrje, pamje, pėrmasa dhe peshė me monedhėn metalike me vlerė nominale 1 Lek, emetim i vitit 2008, hedhur nė qarkullim mė 21 korrik 2010. Ndryshimi nga emetimi i fundit qėndron tek viti i emetimit nė trupin e monedhės, i cili nė monedhėn e re do tė jetė “2013”. Monedha e re metalike, me vlerė nominale 10 Lekė, emetim i vitit 2013, ka tė njėjtėn pėrbėrje, pamje, pėrmasa dhe peshė, me monedhėn metalike me vlerė nominale 10 Lekė, emetim i vitit 2009, hedhur nė qarkullim mė 26 mars 2010. Duke filluar nga data 1 dhjetor 2014, monedhat metalike me vlerė nominale 1 Lek dhe 10 Lekė, me kurs ligjor, emetime tė vitit 2013, do tė pėrdoren si mjet pagese paralelisht me tė gjitha monedhat metalike ekzistuese nė qarkullim tė kėtyre prerjeve tė mėparshme.

HermesNews - ©2014