Video

13/11/2014 16:04:36

Shtyhet seanca pėr projektbuxhetin

Kryetari i grupit parlamentar tė Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi, kėrkoi nė Kuvend shtyrjen e seancės sė kėsaj jave dhe vijimin e shqyrtimit tė pr/buxhetit nė komisionet e pėrhershm


TIRANĖ - Diskutimi nė parim i projektbuxhetit tė shtetit pėr vitin 2015 dhe i ligjeve tė paketės fiskale ka shtyrė seancėn e radhės sė Kuvendit, e parashikuar pėr ditėn e enjte. Njė javė mė parė, kryetari i grupit parlamentar tė PS, Gramoz Ruēi, kėrkoi nė Kuvend shtyrjen e seancės sė kėsaj jave dhe vijimin e shqyrtimit tė pr/buxhetit nė komisionet e pėrhershme. Prej njė jave ligji mė i rėndėsishėm financiar i vendit po diskutohet nė parlament. Gjatė ditės sė sotme Komisioni i Ligjeve po zhvillon seanca dėgjimore me drejtues tė institucioneve tė rendit dhe drejtėsisė lidhur me shifrat e parashikuara pėr ta nė buxhetin e vitit tė ardhshėm. Ministri i Brendshėm, Sajmir Tahiri, Prokurori i Pėrgjithshėm, Adriatik Llalla, Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, Shkolla e Magjistraturės, etj, do tė jenė tė pranishėm nė Komisionin e Ligjeve pėr tė shprehur mendimin e tyre rreth fondeve buxhetore tė akorduara nė buxhetin e ri. Seanca dėgjimore me ministra po zhvillon sot dhe Komisioni i Ekonomisė, me ministrin e Ekonomisė dhe Sipėrmarrjes, Arben Ahmetaj, ndėrsa pas mesditės nė Komisionin e Veprimtarisė Prodhuese do tė jetė i pranishėm, ministri i Transporteve dhe Infrastrukturės, Edmond Haxhinasto. Ditėn e hėnė ligji i buxhetit dhe paketa fiskale do tė diskutohet nė parim nė seancė plenare nė Kuvend, ndėrsa miratimi nė tėrėsi i tij do tė jetė mė 27 nėntor.

HermesNews - ©2014