Video

25/02/2013 16:54:33

Franca dhe Gjermania plan ndihme pėr Qipron

Kandidati i sė djathtės, Nikos Anastasiadhis fitoi dje, me 57 pėr qind tė votave nė turin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė kėtė ishull nė prag tė falimentimit


PARIS - Franca dhe Gjermania i bėnė njė thirrje tė pėrbashkėt qeverisė sė ardhshme qipriote, tė nisin sa mė shpejt negociatat pėr zbatimin e planit tė shpėtimit financiar. "Ne pėrshėndesin rezultatet e zgjedhjeve qipriote tė 24 shkurtit, qė do tė mundėsojnė formimin e njė qeverie qė do t'i duhet tė fillojė sa mė shpejt negociatat pėr programin e asistencės financiare nė Qipro'', konfirmuan nė njė komunikatė ministrat gjermanė dhe francezė tė Financave, Wolfgang Schauble dhe Pierre Moscovici. Kandidati i sė djathtės, Nikos Anastasiadhis fitoi dje, me 57 pėr qind tė votave nė turin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė kėtė ishull nė prag tė falimentimit. Ai u angazhua menjėherė pėr t'i rikthyer besueshmėrinė Qipros dhe pėr tė marrė tė gjitha masat e nevojshme pėr tė nxjerrė vendin nga kriza ekonomike.

HermesNews - ©2013