Video

25/01/2013 06:07:51

LRI orienton studentėt drejt praktikave tė punės

Bashkėpunimi me universitetet ėshtė i rėndėsishėm pėr te realizuar praktikat e punės


TIRANĖ - Lėvizja Rinore pėr Integrim, organizoi sot njė tryezė tė rrumbullakėt pėr praktikat e punės sė studentėve. Sipas kreut tė LSI-sė, Ilir Meta, “arsimimi pėr punėsim duhet tė jetė njė devizė e tė gjithėve sepse gjithēka duhet tė jetė nė funksion tė tregut tė punės dhe formimi profesional duhet t’i shėrbejė njė pune tė sigurtė nė tė ardhmen, pėrmes aftėsive profesionale”.

Meta u shpreh se, “nevojitet njė partneritet mes qeverisė, universiteteve dhe biznesi. Sepse vetė Universitetet duhet tė jenė shumė tė interesuar pėr tė realizuar nė mėnyrė efektive praktikat e punės. Biznesi ka njė rol mjaft tė rėndėsishėm, pasi 80% e ekonomisė ėshtė nė sipėrmarrje private. Kjo mund tė realizohet pėrmes marrėveshjeve me dhomat e tregtisė”.

Meta shtoi se duhet punuar me legjislacionin. “Pra kjo tė mos mbetet thjesht nė vullnetin e mirė tė njė formuri rinor tė njė partie politike”. Gjithashtu shtoi kreu i LSI-sė, kjo inisiativė duhet tė avancojė pėrmes shembullit konkret. “E rėndėsishme ėshtė qė kjo praktikė pune tė njihet, tė realizohet”.

Njė sfidė tjetėr, shtoi Meta, “ka tė bėjė me formimin profesional nė pėrgjithėsi, qė ėshtė proces qė asnjėherė nuk pėrfundon, sepse jetojmė nė njė kohė tė re tė formimeve teknologjike dhe gjithmonė ka nevojė tė re pėr pėrditėsim me zhvillimet e kohės”.

Ndėrsa ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, Edmond Haxhinasto u shpreh se, “intershipi ose praktika e punės nė fund tė fundit ka si qėllim aftėsimin pėr punė qė sjell cilėsi, ku kėta tė rinj do tė angazhohen pėr punė pas formimit profesional.HermesNews - ©2013