Video

10/06/2014 15:36:11

13.6 miliardė lekė bono

Ulen mė tej interesat e bankave


TIRANE - Banka e Shqipėrisė shiti tė Martėn nė ankand pėr llogari tė Ministrisė sė Financave 13.6 miliardė lekė bono me afat maturimi 12 dhe 6 mujor. Shuma e shpallur pėr shitje pėr bonot 12 mujore ishte 9.6 miliardė lekė, nga tė cilat 1.67 miliardė lekė i pėrkisnin Bankės sė Shqipėrisė. Kėrkesa e investitorėve arriti nė 11.5 miliardė lekė, ndėrsa interesi (yield) zbriti nė 3.27%. Nė ankandin e fundit me tė njėjtin maturitet, yield-i mesatar i ponderuar ishte 3.36%. Pėr bonot 6 mujore, shuma e shpallur pėr shitje ishte 5.1 miliardė, nga tė cilat gati 3 miliardė lekė i takonin Bankės sė Shqipėrisė. Megjithėse shuma e kėrkuar ishte mė e ulėt se ajo qė financat kėrkonin tė shisnin, (4 miliardė lekė) yield-i shėnoi njė rėnie tė mėtejshme, duke arritur nė 3.14%. Nė ankandin e fundit me tė njėjtin maturitet, yield-i mesatar i ponderuar ishte 3.27%.

HermesNews - ©2014