Video

17/06/2013 12:01:28

Bankat tė rrisin transparencėn

Sipas Bankės sė Shqipėrisė, vėrehen raste tė pėrdorimit nga bankat tė normės minimale dysheme tė interesit me qėllim mbrojtjen nga ulja e normave bazė tė interesit, apo edhe raste tė pėrdorimit tė indeksit tė brendshėm tė bankės nė vend tė indeksit orientues


TIRANE - Sistemi bankar duhet te rrise transparencėn dhe publikimin e informacionit per publikun. Sipas raportit tė Mbikėqyrjes pėr vitin 2012, megjithėse ka njė rritje tė angazhimit nga bankat pėr respektimin e rregullave, vazhdojnė tė evidentohen problematika kryesisht me pėrmbajtjen e kontratave tė kredisė lidhur me normėn e interesit dhe Normėn Efektive tė Interesit.

Sipas Bankės sė Shqipėrisė, vėrehen raste tė pėrdorimit nga bankat tė normės minimale dysheme tė interesit me qėllim mbrojtjen nga ulja e normave bazė tė interesit, apo edhe raste tė pėrdorimit tė indeksit tė brendshėm tė bankės nė vend tė indeksit orientues.

Gjithashtu, mangėsi janė vėrejtur edhe nė pėrputhshmėrinė me kuadrin rregullator tė transparencės pėr kreditė konsumatore e hipotekore. Pėr sa i takon publikimit tė informacionit, mangёsitё lidhen me mosprezencėn e procedurave tė brendshme mbi pėrgatitjen dhe publikimin e informacionit sipas standardeve dhe kėrkesave rregullative nė fuqi, vonesat nė publikimin e raporteve vjetore dhe tremujore nё faqen e internetit.

Megjithėse raporti vlerėson se bankat janė pėrpjekur qė informacioni i publikuar nė ambientet e bankės dhe i ofruar nga shėrbimi i klientit tė jetė i qartė dhe i plotė, nė disa raste vėrehen mangėsi nė drejtim tė pajisjes sė klientit me informacionin parakontraktor.

HermesNews - © 2013