Video

21/02/2013 19:17:44

Buxheti i BE-sė, Merkel thirrje pėr aprovimin e tij

Drejtuesit e Bashkimit Europian ranė dakord nė samitin e fundit, pas 24 orėve diskutimesh tė tendosura, pėr njė buxhet shtrėngues pėr vitet 2014-2020, nė rėnie pėr herė tė parė nė historinė e Unionit


BERLIN - Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kėrkoi sot Parlamentit europian tė miratojė buxhetin 2014-2020 tė Bashkimit Europian negociuar nė fillim tė muajit Shkurt, ndėrkohė qė eurodeputetėt kanė kėrcėnuar me tė drejtė vetoje. "Di qė ka ende diskutime tė vėshtira nė tė ardhmen me Parlamentin europian. Kjo ėshtė e natyrshme. Dua thjesht tė nėnvizoj se pa njė marrėveshje nė Kėshillin europian, nuk do tė kishte asnjė bazė pėr vendimin nė Parlament'', deklaroi kancelarja. "Ne duhet tė jemi tė kujdesshėm, jo pėr tė parė se ēfarė na ndan, por pėr t'u pėrqendruar nė atė qė bashkon Kėshillin Europian dhe Parlamentin'', shtoi ajo duke i bėrė elozhe marrėveshjes sė arritur gjatė samitit tė 7-8 shkurtit. "E kam thėnė qartė se asnjė, as mes vendeve viktima tė krizės, as mes atyre qė kanė njė peshė tė madhe solidariteti, nuk do tė mund tė pranojnė se tė gjithė duhet tė kursejnė nė Europė, pėrveē vetė Europės'', shtoi ajo.HermesNews - ©2013