Video

16/05/2013 13:09:09

Euro kapėrcen 141 Lekė

Sot ėshtė shėnuar njė tjetėr dobėsim i lekut daj euros dhe dollarit, ēka rrit mė shumė kostot e kredive pėr shumė individė e sipėrmarrės


TIRANE - Monedha vendase Lek ėshtė zhvlerėsuar sot, duke humbur pikė kundrejt euros dhe dollarit, nė tregun e kėmbimit valutor vendas. Sot ėshtė shėnuar njė tjetėr dobėsim i lekut daj euros dhe dollarit, ēka rrit mė shumė kostot e kredive pėr shumė individė e sipėrmarrės, por edhe ēmimet e artikujve tė importuar. Monedha europiane ka kapėrcyer nivelin e 141 lekėve, duke u kėmbyer me 141.02 lekė, 0.07 mė shumė se njė ditė mė parė.

Megjithėse nė bursat ndėrkombėtare euro arriti nė nivelin mė tė ulėt ndaj dollari, duke u kėmbyer me 1.29 USD, kjo nuk ėshtė reflektuar nė vendin tonė.

Ekspertėt e kėmbimit valutor thonė se nė treg vihet re njė kėrkesė e madhe pėr valutė, kryesisht euro, qė vjen qoftė nga individėt, qoftė nga bizneset. "Tendencat janė pėr njė euro tė fortė edhe nė javėt nė vazhdim. Presim qė deri nė mesin e qershorit monedha e pėrbashkėt tė vlerėsohet edhe mė shumė e ndoshta tė arrijė deri nė 143 lekė", thonė ekspertėt.

Nga ana tjetėr, dollari ka regjistruar njė vlerėsim tė shpejtė sot, duke reflektuar luhatjet nė bursa. 1 dollar kėmbehet me 109.28 lekė, 0.98 lekė mė shumė se njė ditė mė parė.

Dollari Amerikan USD 109.28 +0.98
EURO EUR 141.02 +0.07
Poundi Britanik GBP 166.73 +0.87
Franga Zviceriane CHF 112.91 -0.85

HermesNews - ©2013