Video

02/04/2013 12:31:28

Qytetarėt jashtė sjellin mė pak para nė shtėpi

Pėrgjatė tremujorėve, konstatohet qė nė raport me periudhat pėrkatėse tė njė viti mė parė, ka pasur rėnie nė tremujorin e dytė dhe tė tretė


TIRANE - Sipas tė dhėnave tė publikuara nga bilanci i pagesave i Bankės sė Shqipėrisė , remitancat e emigrantėve, arritėn nė vlerė absolute nė 680 milionė euro, me njė rėnie prej gati 2% nė krahasim me njė vit mė parė.

Pėrgjatė tremujorėve, konstatohet qė nė raport me periudhat pėrkatėse tė njė viti mė parė, ka pasur rėnie nė tremujorin e dytė dhe tė tretė, ndėrkohė qė nė tre muajt e fundit tė vitit, situata ėshtė pėrmirėsuar.Niveli mė i lartė i remitancave nė vlerė absolute ėshtė shėnuar nė 2008-n, dhe mė pas me fillimin e krizės ekonomike globale, ėshtė shėnuar vazhdimisht njė tkurrje e tyre.

Kriza ekonomike dhe mė pas ajo e borxheve ka prekur ndjeshėm dy fqinjėt tanė, ku jetojnė e punojnė pjesa mė e madhe e shqiptarėve, Italinė dhe Greqinė, sidomos kėtė tė fundit. Njė pjesė e konsiderueshme e individėve apo familjeve qė jetonin e punonin ėn Greqi janė kthyer nė atdhe, ku sipas burimeve tė Ministrisė sė Punės, numri i tė kthyerve i kalon 40 mijė.

Krahas ndikimit tė krizės, njė tjetėr faktor qė ka ndikuar nė kėtė tendencė ėshtė edhe ai ciklik, ku pas mėse 20 vitesh, teksa janė integruar pothuajse tėrėsisht nė shtetet ku jetojnė e punojnė, emigrantėt po i shkėpusin gradualisht lidhjet me vendin mėmė.Kėto transferua janė njė burim i rėndėsishėm jetese pėr njė shtresė relativisht tė varfėr tė popullsisė, ndėrkohė qė kanė qenė njė nxitje e rėndėsishme e konsumit nė vend.

HermesNews - ©2013