Video

07/02/2014 13:02:16

Gati shlyerja e kėstit tė parė tė borxhit ndaj privatėve

Nė muajin Mars lėvrohen 100 milionė euro nga FMN, ndėrsa nga kjo marrėveshje pritet qė qeveria shqiptare tė marrė njė borxh prej 300 milionė euro
TIRANE - Brenda marsit, me borxhin qė FMN-ja do t'i japė qeverisė, miratohet dhe kėsti i parė i shlyerjes sė borxhit qė Qeveria i ka bizneseve private. Lajmi u dha nga zv.ministri i financave Erjon Luēi. "Shlyerja do tė fillojė nga faturat mė tė vjetra nė kohė", tha ai. Ministritė po pėrgatisin listat e projekteve tė pėrfunduara dhe qė s’janė paguar, nė mėnyrė qė shpėrndarja e tyre tė jetė sa mė korrekte. Pagesa e detyrimeve bėhet brenda tre viteve. Borxhet e prapambetura tė shtetit ndaj sipėrmarrjes janė L72.6 miliardė dhe flitet pėr kontratat e papaguara tė punėve publike, pagesat pėr mallra e shėrbime, L24.6 miliardė dhe L5 miliardė, detyrime tė tjera qė rrjedhin nga tatimet, L22.8 miliardė dhe L12.8 miliardė TVSH e parimbursuar dhe L10 miliardė tatim mbi fitimin qė duhej t’i ishte kthyer biznesit; detyrimet e tjera vlerėsohen nė L20.1 miliardė. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014