Video

24/08/2013 11:41:54

Ēmimi i karburanteve oligopol: ZMK kėrkon hetim

Zyra i kėrkon Autoritetit tė konkurencės tė hetojė oligopolin qė mban tė lartė ēmimin e karburanteve nė treg


TIRANE - ZMK kėrkon hetimin e pozitave oligopol nė kompanitė e importit tė karburanteve dhe abuzimin me pozitat dominante nė treg me qėllim stabilizimin e ēmimeve tė larta nė dėm tė konsumatorėve shqiptare. Kjo ankesė i bashkangjitet qėndrimeve tė ekspertėve shqipėtarė. Zyra e konsumatorėve kėrkon ndalimin e abuzimit dhe aplikimin e gjobave proporcionale konform ligjit me dėmin e pallogaritshėm ndaj konsumatorėve ! Megjithėse ēmimi i karburanteve nė tregun ndėrkombėtar ka lėvizur disa herė duke rėnė gradualisht, kompanitė e importit kanė imponuar nė tregun shqiptar vetėm ēmime nė rritje. ZMK kėrkon liberalizimin e tregut tė importit tė karburanteve e dhėnien e kompetencave tė ERE pėr tė kontrolluar ēmimet nė treg dhe aplikimin e praktikave tė ēmimeve tė miratuara nga Enti Rregullator i Energjisė njėsoj siē aplikohet dhe pėr energjinė elektrike.

Komunikatė pėr Shtyp