Video

12/05/2014 15:20:20

Faturat e energjisė elektrike do tė paguhen me celular ose internet

Fillon java e inovacionit nė Shqipėri


TIRANE - Fatura e energjisė elektrike sė shpejti do tė mund tė paguhet pėrmes telefonit celular. Lajmi u dha sot nga Ministrja e Inovacionit dhe Administratės Publike, Milena Harito. Shėrbimi ofrohet nga Cez Shpėrndarje, nė bashkėpunim me njė kompani tė specializuar tė ofrimit tė pagesave dhe mund tė kryhet nga tė gjithė llojet e telefonėve celularė. Gjithashtu, Cez Shpėrndarje pritet qė shumė shpejt tė mundėsojė pagesėn e faturės nėpėrmjet internetit. Shėrbimi i pagesės pėrmes celularit do tė jetė falas dhe do tė bėhet duke hapur njė llogari nė kompaninė qė ofron shėrbimin. Kjo llogari lidhet me njė llogari bankare rrjedhėse, prej nga do tė bėhet transerimi i fondeve pėr pagesėn. Java e inovacionit qė nisi kėtė tė shtunė e do tė vijoje deri mė 16 maj ėshtė njė iniciativė qė ka si qellim zhvillimin e disa aktiviteteve pėr informimin e publikut dhe grupeve tė interesit lidhur mbi zhvillimet, programet dhe tė rejat e fundit nė fushėn e teknologjisė nė vend.

HermesNews - ©2014