Video

25/07/2014 14:18:27

Gati kontrata e radhės

TAP ndėrton gazsjellėsin 870 km tė gjatė sė bashku me infrastrukturėn pėrkatėse nė Greqi, Shqipėri dhe detin Adriatik


TIRANE - Trans Adriatic Pipeline (TAP), publikon njoftimin e kontratės sė ardhshme nė Fletoren Zyrtare tė BE-sė. TAP ndėrton njė gazsjellės prej 870 km tė gjatė sė bashku me infrastrukturėn pėrkatėse nė Greqi, Shqipėri dhe Detit Adriatik me dalje nė tokė nė Italinė Jugore. Qėllimi i kontratės sė radhės lidhet me prodhimin, testimin dhe dorėzimin e valvulave me diametėr tė gjerė: rreth 8 nga 36 inch (klasa 900) dhe valvul nga 46 tė 48 inch (klasa 600). Ky ėshtė njoftimi i pestė i TAP, qė nga maji i kėtij viti. Kontrata e ardhshme qė do tė njoftohet nga TAP do tė pėrfshijė parakualifikimin e kompanive qė ofrojnė tuba ēeliku pėr seksionet nė tokė tė TAP, tė ndjekur nga parakualifikimi i kompanive, qė ofrojnė shėrbime ndėrtimi pėr gazjellėsin nė det. TAP do tė transportojė gaz natyral nga fusha gjigante e Shah Deniz II nė Azerbajxhan pėr nė Evropė. Gazsjellėsi i gjatė pėrafėrsisht 870 km do tė lidhet me Gazsjellėsin Trans Anatolian (TANAP) pranė kufirit greko-turk nė Kipoi, do tė pėrshkojė Greqinė, Shqipėrinė dhe Detin Adriatik pėrpara se tė arrijė nė brigjet e Italisė jugore.

HermesNews - ©2014