Video

08/04/2014 18:40:50

Ēmim i favorshėm pėr energjinė

Qeveria po punon pėr ta kthyer sektorin e energjitikės nė faktor zhvillimi dhe pėr tė siguruar energji me ēmim tė pranueshėm


TIRANE - Ministri i Energjisė dhe Industrisė, Damian Gjiknuri u shpreh tė martėn, se qeveria po punon pėr ta kthyer sektorin e energjitikės nė faktor zhvillimi dhe pėr tė siguruar energji me ēmim tė pranueshėm pėr konksumatorėt. I pranishėm nė “Tryezėn e donatorėve 2014, pėr sektorin e energjisė nė Shqipėri”, qė po zhvillon punimet nė Tiranė, me pjesėmarrjen e ekspertėve tė fushės sė energjitikės dhe donatorėve tė ndryshėm, Gjatė fjalės sė tij, Gjiknuri bėri tė ditur se se ka nisur investimi nė pjesėn e trasmesionit qė ėshtė i rėndėsishme pėr furnizimin me energji. “Kėtė vit do tė fillojmė investimet me rrjetin e trasmesionit tė Kosovės dhe shpresojmė qė vitin e ardhshėm tė nisim me Maqedoninė”- tha ministri Gjiknuri. Kreu i energjitikės nėnvizoi se, nė prioritet tė dikasterit qė ai drejton ėshtė futja e KESH-it, nė efiēensė tė plotė, ndėrsa ka nisur puna pėr tė gjetur mundėsinė mė tė mirė tė mundshme pėr njė kosto tė energjisė nė nivele optimale.

HermesNews - ©2014