Video

03/07/2014 16:38:20

Ndryshimet e reja te ligjit mbi pronat

Ndryshimet e propozuara nė kėtė ligj kanė ardhur si rezultat i problemeve qė ALUIZNI ka hasur gjatė veprimtarisė sė tij nė zonat me pėrparėsi turizmin


TIRANE - Deputeti i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Bujar Derveni deklaroi tė enjten se ndryshimet nė ligjin “Pėr rregullimin e pronėsisė mbi truallin shtetėror nė zonat me pėrparėsi turizmin”, synojnė tė rregullojnė marrėdhėniet e pronėsisė mbi truallin dhe objektet e ndėrtuara nė zonat e stimuluara me pėrparėsi turizmin, qė janė dhėnė pėr realizimin e veprimtarive tė stimuluara, sipas ligjit nė fuqi. Duke marrė fjalėn nė emėr tė grupit tė deputetėve tė LSI-sė, Derveni tha se ligji nė fuqi pėrjashton njė numėr tė konsiderueshėm subjektesh, ndaj pėrmes kėtij p/ligji propozohet tė ndryshohet dhe pėrkufizimi i termit “person i stimuluar”. “Ndryshimet e propozuara nė kėtė ligj kanė ardhur si rezultat i problemeve qė ALUIZNI ka hasur gjatė veprimtarisė sė tij nė zonat me pėrparėsi turizmin”, tha Derveni.


HermesNews - ©2014