Video

28/11/2013 16:56:09

Mali i zi paralajmeron shkurtime

Kriza prek sektorin publik


PODGORICĖ - Sektori publik nė Malin e Zi, qė punėson mbi 10 pėr qind tė popullsisė, nė vitet e ardhshme do tė pėsojė ndryshime tė dukshme, paralajmėroi qeveria malazeze. Pothuajse 60 000 qytetarėt malazezė, tė cilėt janė punėsuar nė sektorin publik, i kushtojnė qeverisė mbi 600 milionė euro nė vit, qė ėshtė e barabartė me njė tė pestėn e Prodhimit tė Brendshėm Bruto tė vendit. Qeveria malazeze ka vendosur qė deri nė vitin 2017 ta zvogėlojė numrin e tė punėsuarve me 6 000 persona, ndėrsa shpenzimet e sektorit publik 60 milionė euro. Shkurtimet mė tė shumta do tė preskin policinė, shėndetėsinė dhe arsimin. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013