Video

31/07/2013 08:17:33

''Diktatura'' e bankave shqiptare

Bujqėsia sektoret ku bankat nuk rrezikojnė. Nė vjeshtė, FMN stress - testet e bankave shqiptare


TIRANE - FMN aplikon njė program vlerėsimi pėr sektorin financiar tė Shqipėrisė, nė vjeshtė. Nėpėrmjet "stress testeve" FMN evidenton, sa tė shėndetshme janė bankat, rankimi i tyre, aspekti i tregut tė sigurimeve dhe supervizionimi i tregut financiar sipas standardeve ndėrkombėtare.

Administratori i konfederatės sė industrive nė Shqipėri, KONFINDUSTRIA, Gjergj Buxhuku, mendon se sistemi bankar shqiptar ka tiparet e njė sistemi parazitar, pėr shkak se ''nuk ka qenė nė kushte reale konkurueshmėrie, sepse ka pasur situatė oligopol nė tregun bankar, me aktorė qė merren vesh mes tyre''.

Sipas tij, Shteti duhet tė operonte nė treg me njė bankė me kapital publik, qė tė ishte njė bankė zhvillimi, qė tė futej nė sektorė, qė bankat aktuale nuk futen dot, pėr shkak se nuk duan tė riskojnė.

HermesNews - ©2013