Video

05/08/2014 19:48:57

Inflacioni gjatė kėtij viti do tė luhatet nga 0.9% deri 3.6%

Norma e inflacionit nė gjashtėmujorin e parė ka rezultuar e ulėt dhe nėn objektiv. Inflacioni mesatar rezultoi 1.6% nė tremujorin e dytė tė vitit 2014, duke shėnuar rėnie krahasuar me vlerėn e regjistruar njė tremujor mė parė


TIRANE - Presionet e dobėta inflacioniste prezente nė ekonominė shqiptare pritet tė dominojnė edhe nė tė ardhmen e afėrt. Sipas buletinit zyrtar tė Bankės Qendrore, gjatė kėtij viti inflacionit pritet tė luhatet brenda intervalit 0.9% - 3.6%.

Ekspertėt e fushės mendojnė se, duke marrė nė konsideratė forcėn vepruese tė mekanizmit tė transmetimit tė politikės monetare dhe stabilitetit financiar, Banka e Shqipėrisė do tė mbetet nė kah stimulues gjatė periudhės afatmesme, duke siguruar rikthimin e inflacionit pranė objektivit tė BSH-sė.

Sipas BSH-sė, norma e inflacionit nė gjashtėmujorin e parė ka rezultuar e ulėt dhe nėn objektiv. Inflacioni mesatar rezultoi 1.6% nė tremujorin e dytė tė vitit 2014, duke shėnuar rėnie krahasuar me vlerėn e regjistruar njė tremujor mė parė. Ndėrsa inflacioni vjetor zbriti nė nivelin 1.5% nė muajin qershor.

Ecuria e inflacionit vijon tė pėrcaktohet prej dinamikės sė ēmimeve tė produkteve ushqimore tė papėrpunuara, ndėrsa grupet e tjera tė shportės kanė patur njė kontribut tė vogėl nė inflacion. Nė aspektin makroekonomik, vlera e ulėt e inflacionit ka reflektuar shfrytėzimin jo tė plotė tė kapaciteteve prodhuese, normat e ulėta tė inflacionit nė vendet partnere, dhe pritjet afatshkurtra nė rėnie pėr inflacionin.

HermesNews - ©2014