Video

09/05/2013 16:27:47

Mė shumė tė papunė nė Greqi

Rreth dy tė tretat e tė rinjve nga mosha 15-24 vjeē janė nė kėrkim tė njė pune ose 64,2 pėr qind, kundrejt 54,1 pėr qind nė shkurt tė vitit 2012


ATHINĖ - Norma e papunėsisė ka vazhduar tė rritet pėrgjatė muajit shkurt nė Greqi duke pėrfshirė 27 pėr qind tė popullsisė aktive, kundrejt 21,9 pėr qind njė vit mė parė dhe 26,7 pėr qind nė janar tė vitit 2013, bėnė tė ditur burime zyrtare vendase. Rreth dy tė tretat e tė rinjve nga mosha 15-24 vjeē janė nė kėrkim tė njė pune ose 64,2 pėr qind, kundrejt 54,1 pėr qind nė shkurt tė vitit 2012. Nė shkurt, numri i personave nė punė nė Greqi arriti nė 3,568 milionė, ndėrsa numri i tė papunėve nė 1,32 milionė. Nė krahasim me muajin shkurt tė vitit 2013, 270 766 persona mė tepėr kanė humbur vendin e punės.

HermesNews - ©2013