Video

06/06/2013 11:01:51

Berisha inauguron rrugėn Mollas-Selitė

Banorėt e komunave Mollas, nė rrethin e Elbasanit dhe Kozare nė rrethin e Kuēovės, sė shpejti do tė komunikojnė midis tyre me rrugė tė asfaltuar tė parametrave bashkėkohore


TIRANĖ - Kryeministri Sai Berisha merr pjesė nė mitingun elektoral tė Partisė Demokratike nė Gramsh, ndėrsa nė orėn 12.00 nė pėrurimin e fillimit tė punimeve pėr rikonstruksionin e rrugės Mollas - Selitė-Frashėr, njė investim me vlerė 299,491,624 lekė, financuar nga BERZH, BEI dhe qeveria shqiptare, e cila u vjen nė ndihmė 15.000 banorėve tė kėtyre zonave.Banorėt e komunave Mollas, nė rrethin e Elbasanit dhe Kozare nė rrethin e Kuēovės, sė shpejti do tė komunikojnė midis tyre me rrugė tė asfaltuar tė parametrave bashkėkohore. Rruga, me njė gjatėsi 7.5 km, ėshtė njė investim i Fondit Shqiptar tė Zhvillimit, financuar nga qeveria shqiptare dhe donatoret e tjerė. Dhe pse njė zonė me potenciale tė zhvillimit bujqėsor dhe blegtoral, fermerėt e kėsaj zone e kanė pasur mjaft tė vėshtirė tė transportojnė prodhimet e tyre nė treg, si rrjedhojė e mungesės se infrastrukturės. Rruga e re do tė ketė njė gjerėsi asfalti 5.5 m dhe dy bankina nga 0.5 m. Rruga do tė jetė e pajisur me tė gjithė elementėt e nevojshėm, pėrfshirė sinjalistikėn vertikale dhe horizontale, vepra arti, mure mbajtės, tombino, etj, ndėrsa nė zonat e banuara do tė ketė trotuare.

HermesNews - © 2013