Video

17/06/2014 17:54:38

Shmagia e taksave tė dyfishta

Mlidhet Komisioni pėr Ekonominė

TIRANĖ - Komisioni pėr Ekonominė dhe Financat miratoi nė tėrėsi dy marrėveshje pėr shmangien e tatimit tė dyfishtė. Bėhet fjalė pėr projektligjin “Pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe qeverisė sė Emirateve tė Bashkuara Arabe pėr shmangien e tatimit tė dyfishtė dhe parandalimin e evazionit fiskal nė lidhje me tatimin mbi tė ardhurat dhe kapitalin” si dhe projektligjin “Pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr shmangien e tatimit tė dyfishtė lidhur me tatimet mbi tė ardhurat dhe mbi kapitalin dhe pėr parandalimin e evazionit fiskal”. Sipas relatores, Evis Kushi, kėto marrėveshje kanė njė rol tė rėndėsishėm pėr zhvillimin e aktiviteteve tė shoqėrive dhe personave.Pavarėsisht ku realizohen tė ardhurat subjektet tatohen nė vendin e rezidencės dhe pėr kėtė arsye lind nevoja e negocimit tė marrėveshje ndėrmjet vendeve pėr tė arritur mbulim sa mė tė mirė tė legjislacionit fiskal tatimor nė mėnyrė qė tė shmanget mbitaksimi i subjekteve dhe individėve.

HermesNews - ©2014