Video

14/06/2014 08:52:31

Nafta, ''mallkimi'' i irakenėve

Zyrtarisht, Iraku ka parashikuar mbi tre milionė fuēi naftė tė eksportuara deri nė fund tė vitit 2014


BAGDAD - Prodhuesi i dytė i naftės nė OPEC, Iraku prodhon mė shumė se tre milionė fuēi nafte nė ditė dhe posedon mė shumė se 11 % tė rezervave tė konfirmuara nė botė, por mbetet i penguar nga dhuna dhe kėrcėnuar nga ofensiva xhihadiste nė veri.

Pas tre luftėrave dhe 12 viteve embargo nė 30 vjet, Iraku ėshtė sot prodhuesi i dytė i Organizatės sė vendeve eksportuese tė naftės (OPEC, ku ai ėshtė anėtar themelues) pas Arabisė Saudite dhe para Iranit e Kuvajtit.

"Nė muajin maj, Iraku ka prodhuar 3,37 milionė fuēi naftė nė ditė nga 3,32 milionė fuēi naftė nė ditė nė muajin prill", sipas Agjencisė ndėrkombėtare tė energjisė (AIE). Prodhimi vjen kryesisht nga jugu shiit nė sajė tė fushave gjigante tė Roumailas si dhe nga veriu rreth Kirkukut.

Ai posedon rezerva tė konfirmuara prej 140,3 miliardė fuēi naftė dhe 3 158 miliardė metėr kub pėr gazin natyror. Eksportet, sipas shifrave zyrtare irakiane, janė regjistruar nė muajin maj me 80,04 milionė fuēi naftė, rreth 2,58 milionė fuēi naftė mė pak se nė muajin shkurt, kur regjistruan rritje me 2,8 milionė fuēi naftė, shifra mė e lartė qė prej pushtimit tė Kuvajtit nė vitin 1990.

HermesNews - ©2014