Video

25/09/2013 19:38:35

Rregullat e FMN-sė pėr borxhin e brendshėm

Pėrqfaqėsuesit e Fondit flasin pėr strukturėn e brendshme tė borxhit


TIRANE - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani, tha tė mėrkurėn se ''gjatė diskutimeve me delegacionin e FMN-sė janė ndarė mendime tė njėjta pėr perspektivat e ekonomisė shqiptare dhe pėr domosdoshmėrinė e vendosjes sė njė rregulli fiskal". Tė premten misioni i FMN-sė do tė dalė nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr mediat me ministrin e Financave dhe Guvernatorin e Bankės sė Shqipėrisė. Takimi i pėrfaqėsuesve tė Misionit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar me ekspertėt e Bankės Qendrore vjen pas takimeve mė drejtuesit e drejtorive kryesore tė dikasterit tė Financave, ku ėshtė diskutuar mė gjerėsisht mbi strukturėn e borxhit tė brendshėm, qė pėrfshin edhe faturat e papaguara pėr kompanitė e ndėrtimit, por edhe tė shėrbimeve. Gjithashtu ėshtė diskutuar mbi treguesit e buxhetit 2013 deri mė tani, ndryshimet qė pritet t'u bėhen treguesve fiskalė tė kėtij buxheti dhe objektivat e hartimit tė projekt-buxhetit 2014. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013