Video

17/08/2013 15:08:28

Bio vendase konkuron importin

Tė blesh njė produkt me O kilometėr do tė thotė qė ke mbrojtur ambientin, duke i dhėnė mė shumė mundėsi biznesit nė vend


TIRANE - "Blej shqip", ėshte nisma qė nėnkupton njė treg 7 milionė banorėsh. Prodhuesit shqiptarė dhe Kėshilli i Agrobiznesit Shqiptar po e mbėshtesin kėtė nismė pėrmes aktiviteteve tė ndryshme me qėllim zhvillimin e njė tregu zinxhir shqiptar prodhimi dhe konsumi.

Tė blesh njė produkt me O kilometėr do tė thotė qė ke mbrojtur ambientin, duke i dhėnė mė shumė mundėsi biznesit nė vend. Nė pėrgjigje tė fshatit global, shtetet po u kushtojnė gjithnjė e mė shumė rėndėsi prodhuesve lokalė. Buy british, e compri italiano, janė nisma tė hershme.

Prej mė pak se 5 vitesh, edhe ne kemi nismėn "Blej shqip", qė do tė thotė njė treg mbarėkombėtar me 7 milionė banorė. Konsumatorėt janė nė fokus tė nismės sė ndėrmarrė nga 22 organizata shqiptare, pasi ata janė vendimtarė nė treg.

Por, nė njė periudhė tė vėshtirė pėr sipėrmarrjet, qė nisma tė tilla tė kenė vlerė nevojitet njė pėrkrahje e gjithanshme. Kohėt e fundit, komuniteti europian po mbėshtet bizneset lokale. Ky ėshtė ilaēi me efektiv pėr tė luftuar varfėrinė nė vendet prodhuese, e shkon njėkohėsisht kundėr ngrohjes globale.

HermesNews - ©2013